Festiwal nowości na ITM Polska czyli targi technologii jutra

Wystawcy ITM Polska zaprezentują kilkaset nowych produktów. Stoiska firm, które zgłosiły nowości zostaną specjalnie oznakowane.

        Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie przedstawi na targach innowacyjny w skali Europy i świata system sterowania obrabiarki CNC. System O.C.E.A.N. jest wstępem do prac nad prototypem inteligentnej obrabiarki. Podczas realizacji zadań badawczych zrodziło się wiele innowacyjnych technologii, pośród których do jednych z ważniejszych zaliczyć należy nowatorski sposób montażu silników liniowych tak, aby podczas ruchów w poszczególnych osiach zniwelować obciążenia powstające na wózkach prowadnicowych obrabiarki. Projektem zainteresowani są najbardziej liczący się na rynku producenci obrabiarek, maszyn technologicznych oraz narzędzi obróbkowych. Podczas targów ITM Polska zaplanowane są rozmowy przedstawicieli szczecińskiego uniwersytetu z przedstawicielami przemysłu zainteresowanymi tym rozwiązaniem.

            Z kolei firma AGIE Charmilles pokaże najszybciej tnącą wycinarkę drutową FI 440CCS (prędkość 500mm2/min). Urządzenie posiada jedyny na świecie układ antykolizyjny chroniący geometrię maszyny przed uszkodzeniem w całym okresie eksploatacji.

            Szereg ciekawych rozwiązań zaprezentuje na targach Katedra Robotyki i Mechatroniki AGH wraz ze spółką UNIHUT. Wśród nich znajdzie się między innymi latający robot - bezzałogowy statek powietrzny przypominający śmigłowiec z autopilotem, mający możliwość samodzielnego startu i lądowania oraz przebycia zadanej trasy w oparciu o pokładowy układ nawigacji GPS. Robot jest wyposażony w platformę wideo. Jest to bezprzewodowa samostabilizująca platforma żyroskopowa, którą można sterować manualnie za pomocą joysticka lub za pomocą urządzenia pocket PC, jak również automatycznie poprzez ruchy głowy osoby wyposażonej w wirtualne okulary.

Na targach będzie można zobaczyć terminal IMMVein służący do identyfikacji osoby na podstawie analizy unikalnego dla każdego człowieka wzoru żył dłoni z użyciem podczerwieni. IMMVein z powodzeniem mógłby sprawdzić się jako technika uwierzytelniania osób, na przykład w systemach kontroli dostępu. Terminal powstał  w Instytucie Maszyn Matematycznych.

Young Digital Planet i naukowcy z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej pokażą całą gamę rozwiązań z serii „eduSensus". Jednym z nich jest Ustomysz" - rozwiązanie kierowane do osób sparaliżowanych, które nie są w stanie za pomocą rąk obsługiwać klawiatury i myszki, ale potrafią poruszać ustami. Rozwiązanie wykorzystuje typową kamerę internetową, która analizuje obraz głowy użytkownika i bada ruch ust. Interfejs reaguje na otwarcie ust, wyciągnięcie języka lub złożenie warg w dzióbek. Te trzy proste gesty można skonfigurować zgodnie z preferencjami użytkownika, czyli "podpiąć" pod dowolne funkcje myszy umożliwiając w bezdotykowy sposób sterowanie kursorem komputera.  Innym prezentowanym na targach alternatywnym sposobem sterowania komputerem jest EyeTracker, który oparty jest na ruchu gałek ocznych. Z kolei „inteligentny długopis" potrafi badać i trenować pamięć ruchową używających go dzieci, co może mieć znaczenie dla diagnozy i terapii dysleksji oraz zaburzeń często z nią występujących: dysgrafii i dysortografii.

Uniwersytet Warszawski i firma Creotech przedstawią wspólnie między innymi specjalistyczną najczulszą na rynku kamerę CCD, a także urządzenie do sterowania układem sanitarnym basenu kąpielowego, które ułatwia kontrolę parametrów fizyczno-chemicznych istotnych dla basenów.

Na targach ITM Polska zaprezentowana zostanie także nowoczesna policyjna kamizelka kuloodporna  z systemem szybkowyczepnym pozwalającym na jej szybkie zdjęcie. Kamizelka została opracowana w Instytucie Technologii Bezpieczeństwa „MORATEX". Instytut Obróbki Plastycznej promować będzie natomiast maszynę produkującą znaki drogowe z wykorzystaniem nowatorskiej technologii podwójnego zaginania obrzeży podkładów metalowych.

Na stoisku Instytutu Technologii Eksploatacji - Państwowego Instytutu Badawczego uruchomiona zostanie m.in. optyczna inspekcja, będąca jednym z trzech systemów wdrożonych w linii technologicznej w Fabryce Łożysk Tocznych w  Kraśniku. Zaprezentowana jest również oferta aparatury tribologicznej, która cieszy się uznaniem i popytem wśród polskich jak i zagranicznych przedsiębiorców oraz instytucji badawczo-naukowych m.in. w USA, Meksyku, Niemczech, Izraelu czy Rosji.

Zainteresowanie zwiedzających wzbudzi zapewne również Smartwasher - urządzenie firmy AMS Rozone GmbH do mycia części, w której zamiast  toksycznych rozpuszczalników stosowany jest rozcieńczany wodą płyn myjący. Płyn w przeciwieństwie do rozpuszczalników jest nietoksyczny i niepalny, nie powoduje alergii, chorób nowotworowych ani innych. Działanie myjki oparte jest na wykorzystaniu żywych bakterii, które przekształcają olej oraz smar wymyty z części w CO2 i H2O. Myjka Smartwasher jest układem zamkniętym. Płynu nie trzeba wymieniać ani spuszczać. Zużycie płynu jest pięć razy niższe niż w przypadku rozpuszczalników. Nie powstają emisje toksycznych gazów, odpady ani niebezpieczne ścieki.

Zobacz szczegółową listę nowości zgłoszonych przez wystawców

Wstecz