Nauka i biznes ręka w rękę

Zacieśnienie więzi pomiędzy nauką a biznesem będzie możliwe jeszcze w pierwszym kwartale tego roku dzięki programowi „Inteligentny rozwój”. Ministerstwo Nauki ma nadzieję na jego szybką akceptację przez Komisję Europejską.

Program ten zakłada m.in. wzmocnienie współpracy jednostek naukowych z biznesem, poprzez stymulowanie jak największych środków prywatnych na badania.

Włodzimierz Duch, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego , powiedział w środę PAP: "Idea Komisji Europejskiej była taka, że w poprzedniej perspektywie wydawaliśmy głównie na infrastrukturę, nie oglądając się na skutki gospodarcze. W tej perspektywie wszystko jest sprzężone z przemysłem - pieniądze te mają na celu stymulację gospodarki. Świat się bardzo szybko rozwija i żeby za nim nadążyć musimy coraz lepiej wykorzystywać wyniki badań naukowych w praktyce, bo teraz nawet jeśli nasi naukowcy coś wymyślają, to kto inny to komercjalizuje"

Wdrażaniem programu „Inteligentny Rozwój” będą się zajmowały dwie instytucje - Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (wsparcie dla firm w zakresie prowadzenia projektów badawczo-rozwojowych oraz tworzenie strategii zacieśniania współpracy pomiędzy biznesem a jednostkami naukowymi) oraz Ministerstwo Gospodarki (wsparcie wdrożeń, m.in. za pomocą kredytu technologicznego).

Cel, jaki przyświeca programowi jest bliski także organizatorom targów ITM Polska. Od lat jednym z salonów jest Nauka dla Gospodarki. Skupia on jednostki naukowe i pomaga przełożyć doskonałe wyniki polskich uczelni na realny sukces biznesowy.

źróło: portalsamorzadowy.pl

Wstecz