Nowatorskie projekty i nieskrępowane myślenie. W Łodzi ruszyła Akademia Prototypowania i Fabrykacji

24 lutego br. wystartowała Akademia Prototypowania i Fabrykacji - nowy projekt łódzkiego FabLab-u wspierany przez ABB. Jest to autorski długofalowy projekt, który łączy w sobie najważniejsze idee ruchu wytwórców oraz niecodzienne podejście do projektowania i tworzenia prototypów.

Bazując na doświadczeniach edukacyjnych pomysłodawcy pragną stworzyć platformę i  ekosystem wiedzy, narzędzi, szybkiego prototypowania oraz kreatywnej społeczności, które pozwolą uczestnikom na realizację najśmielszych prototypów urządzeń oraz fizycznych obiektów. Dzięki wsparciu Sponsora Generalnego projektu czyli ABB, lidera rynku innowacyjnych technologii energetycznych oraz przemysłowych, powstaje jedyne w swoim rodzaju środowisko prototypowania i wynalazczości.

Celem Akademii jest zrealizowanie multidyscyplinarnego panelu kursów praktycznych w dziedzinach związanych z procesem prototypowania, projektowania i realizacji produktów, konstrukcji oraz wynalazków. W trakcie kilkumiesięcznego panelu kursów oraz prac konstruktorskich uczestnicy zdobedą wiedzę z zakresu prototypowania i tworzenia z wykorzystaniem technologii rapid prototyping, tradycyjnych metod obróbki, metod inwentycznych oraz pracy grupowej. Projekty, które zasilą portfolio uczestników, będą miały szansę zaistnieć podczas wydarzeń kulturalno technologicznych. Temat przewodni projektów to ENERGIA. Ukończenie Akademii zaowocuje przyznaniem Certyfikatu.

Projekty konstruktorskie

Specjalnie powołane jury, składające się z przedstawicieli FabLab-u i ABB, wyłoniło zwycięskie 28 projektów, które będą miały szansę zainstnieć podczas zajęć praktycznych. Głównym kryterium wyboru uczestników były kreatywność, potencjał wykonawczy prezentowanych projektów oraz motywacja do rozwoju w ramach Akademii Prototypowania i Fabrykacji. Jury przykładało też dużą wagę do dotychczasowych doświadczeń rekrutów.

Różnorodność zgłoszeń mile nas zaskoczyła. Po intensywnych naradach udało nam się wytypować bardzo ciekawą grupę osób o wielu profesjach i szerokich zainteresowaniach. Wierzę, że różnorodność uczestników będzie sprzyjać pracy zespołowej i przyniesie fantastyczne efekty końcowe. Teraz, kiedy przechodzimy do praktycznej realizacji Akademii, uwolnimy z uczestników jeszcze więcej kreatywności i zachęcimy do kooperacji w ramach zgłoszonych koncepcji projektowych – mówi Grzegorz Belica, wiceprezes FabLab Łódź, koordynator Akademii i członek jury.

Nad wybranymi w procesie rekrutacji projektami uczestnicy Akademii będą pracować wraz z ekspertami i specjalistami FabLab-u. W celu przygotowania do realizacji prototypów uczestnicy przejdą szkolenia z dwóch specjalizacji: Prototypowanie i Fabrykacja oraz Elektronika i Programowanie. Zajęcia odbywać się będą w przestrzeni warsztatowej łódzkiego FabLab-u, która została wyremontowana i specjalnie wyposażona w nowoczesny sprzęt ufundowany przez ABB.

 

Źródło: apif.fablablodz.org

Wstecz