Pozytywne oceny koniunktury w przemyśle

Główny Urząd Statystyczny opublikował 22 stycznia br. na swojej stronie internetowej dane dotyczące badań koniunktury. W styczniu dyrektorzy przedsiębiorstw z większości badanych sekcji zgłaszają pozytywne oceny warunków gospodarczych.

Jednostki z sekcji przetwórstwo przemysłowe od stycznia zeszłego roku (z wyjątkiem grudnia ubiegłego roku) oceniają koniunkturę optymistycznie.

Poprawę koniunktury sygnalizuje 13,2% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie - 12,4% ( (przed miesiącem odpowiednio: 12,5% i 13,6%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

W większości działów przetwórstwa przemysłowego oceny ogólnego klimatu koniunktury są pozytywne. W styczniu podmioty małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) oceniają koniunkturę nieco mniej negatywnie niż przed miesiącem. Oceny dotyczące ogólnego klimatu koniunktury w przedsiębiorstwach średnich i dużych (o liczbie pracujących 50 i więcej osób) są optymistyczne, w średnich – zbliżone, a w dużych – lepsze od sygnalizowanych w ubiegłym miesiącu.

Opinie przedsiębiorców oceniających swoją pozycję wobec konkurencji na rynku krajowym, rynku Unii Europejskiej oraz rynkach zagranicznych poza UE nie ulegały znaczącym zmianom w poprzednich czterech kwartałach, po odnotowywanym od 2013 r. Zmniejszaniu skali ocen negatywnych. Nieznacznie pozytywne oceny były zgłaszane przez przedsiębiorców w zakresie ich pozycji wobec konkurencji na rynkach krajów UE. Na wszystkich trzech rynkach swoją pozycję wobec konkurencji najlepiej oceniają przedsiębiorcy z jednostek dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób), choć nieco mniej optymistycznie niż w IV kwartale 2015 r.

W styczniu br. 8,1% przedsiębiorców deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (6,8% w październiku ub. r.).

Wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez przedsiębiorców w styczniu br. wynosi 78,4% (przed rokiem 77,4%).

Źródło: GUS

Wstecz