SIEMENS + KUKA = rewolucja przemysłowa Industry 4.0

Poznaj najnowsze rozwiązania w dziedzinie digitalizacji procesów produkcji podczas Targów ITM Polska. Salon MACH-TOOL zaprasza!

Firmy SIEMENS - jako dostawca poszczególnych komponentów cyfrowego przemysłu - oraz KUKA - jako czołowy dostawca robotów przemysłowych i rozwiązań automatyzacji produkcji  - aktywnie współtworzą czwartą rewolucję przemysłową Industry 4.0.

Wspólne stanowisko obu firm (nr 14, pawilon 3.) przybliży odwiedzającym dynamicznie wzrastającą digitalizację procesów produkcyjnych, która stwarza nowe możliwości projektowania, planowania oraz realizacji projektów, nadając całkowicie nowy wymiar tworzenia współczesnego zakładu produkcyjnego i kooperacji maszyny-robota z człowiekiem. Można będzie zobaczyć jak zwiększyć konkurencyjność własnej produkcji oraz kompatybilność  swoich rozwiązań z cyfrowym światem.

kuka.png

Po raz pierwszy duet SIEMENS - KUKA wraz z partnerami (Atos, BLUMENBECKER ENGINEERING POLSKA, Mazak, GM System, KS Automotive oraz SCHUNK Intec sp. z o. o.) przedstawią kompleksowy, elastyczny system wytwarzania uzupełniony o MindSphere – SIEMENS Cloud for Industry.

Zautomatyzowane środowisko zakładów przemysłowych generuje ogromne ilości danych dotychczas nieprzetwarzanych w jednym czasie i w jednym miejscu. Bliska współpraca międzynarodowych liderów automatyzacji i digitalizacji produkcji (SIEMENS) oraz rozwiązań IT (Atos) owocuje wyznaczaniem nowych standardów dla rozwiązań informatycznych sektora przemysłowego. MindSphere stanowi istotny krok na drodze transformacji i cyfryzacji przedsiębiorstwa produkcyjnego, stwarzając szerokie możliwości rejestrowania, analizy i wizualizacji danych produkcyjnych.

MindSphere - to rozwiązanie chmurowe oparte o otwarty IoT* system operacyjny. Dedykowane potrzebom sektora przemysłowego, łączy w sobie sprzęt, usługę i platformę, a moc obliczeniowa daje nowe, bardzo duże możliwości. Opracowane przez SIEMENS rozwiązanie jest uniwersalne i wysoce kompatybilne – system umożliwia bezpośredni eksport danych generowanych z maszyn wyposażonych w najnowsze sterowniki PLC SIMATIC czy CNC SINUMERIK lub eksport pośredni w standardzie OPC UA poprzez MindConnect Nano (niewielkie urządzenie podłączane do maszyn). To rozwiązanie pozwala na przesyłanie danych do chmury, z zachowaniem wysokiego stopnia ich szyfrowania, zbieranie danych uzyskanych podczas procesu produkcyjnego, ale również ich zestawianie z danymi pochodzącymi z innych obszarów przedsiębiorstwa oraz danymi zewnętrznymi, co zwiększa możliwości operacyjne i analityczne, dostarczając nowych informacji o produkcji (added value) oraz jej otoczeniu. Jednocześnie rozwiązanie to stanowi platformę dla tworzenia zindywidualizowanych aplikacji, m.in. predictive maintenance, MindApps Fleet Manager, precyzyjnie odpowiadając potrzebom konkretnego przedsiębiorstwa.

*) IoT - Internet of Things

SIEMENS – KUKA i partnerzy przygotowali praktyczne rozwiązanie digitalizacji procesu produkcji wg koncepcji Industry 4.0.

Świat wirtualny i realny

Na poziomie projektowo-wytwórczym przy pomocy oprogramowania SIEMENS PLM, tj.  NX CAD/ CAM, Tecnomatix oraz Teamcenter, stworzymy Cyfrowego Bliźniaka (Digital Twin obejmujący zakres Digital Product, Digital Process i Digital Factory), który pozwoli nam na wykonanie pełnej symulacji procesu produkcji. W rzeczywistości zbudujemy elastyczny węzeł wytwarzania złożony z 5-osiowego centrum obróbczego Mazak VARIAXIS i-500 wyposażonego w CNC SINUMERIK 840D sl i współpracującego z nim robota KUKA KR Cybertech KR 20 R1810. Połączenie robota z maszyną zrealizowano w oparciu o najnowocześniejszy interfejs SINUMERIK Integrate Run MyRobot oraz KUKA.MxAutomation wypracowany przez firmy SIEMENS i KUKA. Interfejs ten umożliwia obsługę oraz programowanie maszyny i robota z poziomu sterowania numerycznego. Całość automatyzacji procesu produkcji przeprowadzona przez firmę BLUMENBECKER ENGINEERING POLSKA zrealizowana jest na najnowszym sterowniku PLC SIMATIC S7-1500 w środowisku TIA Portal. Zawiera w sobie wizualizację HMI SIMATIC, zintegrowane funkcje bezpieczeństwa (Safety Integrated), komponenty aparatury n.n SIRIUS czy napędy SINAMICS. Zarówno robot firmy KUKA, jak i maszyna firmy MAZAK zostały wyposażone w systemy chwytakowe oraz mocowania narzędzi i detali dostarczone przez firmę SCHUNK Intec sp. z o. o., której innowacyjne rozwiązania wpisują się w koncepcję cyfrowego przedsiębiorstwa.

Celem tak skonstruowanego węzła wytwarzania jest zapewnienie szybkości, elastyczności, adaptowalności produkcji do zindywidualizowanych potrzeb. Firma Atos specjalnie na tę okazję przygotowała aplikację mobilną w środowisku MindSphere, która pozwoli naszym klientom personalizować zdalnie produkowany na targach detal i obserwować jego wytwarzanie. Dodatkową funkcjonalnością jest wykorzystanie rozwiązania chmurowego i eksportowanie danych maszynowych do MindSphere. Przy użyciu aplikacji w chmurze generowane będą nowe wartości (added value) dla użytkownika.

Digital Product, Digital Process, Digital Factory

Tegoroczna ekspozycja SIEMENS - KUKA, dzięki wsparciu inżynierskiemu partnerów GM SystemKS AUTOMOTIVE, została zintegrowana zgodnie z ideą Industry 4.0 w świecie cyfrowym w kompletny proces biznesowy, jaki realizowany jest w nowoczesnej firmie przemysłowej. Oparty jest on o wirtualny produkt (Digital Product), który staje się głównym nośnikiem informacji na każdym jego etapie. Etap tworzenia wirtualnego produktu, często nazywany konstrukcyjnym, jest wykonywany przy wykorzystaniu najnowszych metod projektowania w środowisku NX. Etap przygotowania technologii produkcji produktu (Digital Process) także jest oparty o tę samą definicję produktu. Współbieżna współpraca technologa z konstruktorem jest możliwa dzięki zaawansowanemu systemowi Teamcenter, którego rolą jest zarządzanie całym procesem w kontekście wirtualnego produktu oraz zapewnienie właściwego obiegu i dostępu do informacji. Zdefiniowanie technologii pozwala na przeprowadzenie symulacji etapów produkcji w fabryce (Digital Factory) zanim jeszcze zostanie podjęta decyzja o wytwarzaniu. Umożliwia to przeprowadzenie szczegółowej weryfikacji procesu produkcyjnego, jego optymalizacji, w tym także kosztów. To wszystko jest możliwe dzięki systemowi Tecnomatix , który jest integralną częścią nowoczesnego środowiska PLM opartego o Teamcenter stanowiącego serce Industry 4.0. Wirtualne odzwierciedlenie stoiska  wystawowego w środowisku NX Mechatronics Concept Design i Tecnomatix - Process Simulate z wykorzystaniem technologii 360° zapewnia firma KS Automotive, z kolei wsparcie dla obsługi systemu NX we wspólnym przedsięwzięciu  zapewnia firma GM System Integracja Systemów Inżynierskich.

Services

Uzupełnieniem proponowanego rozwiązania technicznego jest możliwość skorzystania z bogatej oferty firmy Siemens Financial Services (SFS), specjalizującej się w leasingu maszyn i urządzeń. Firma tworzy rozwiązania finansowe dla firm zainteresowanych inwestycjami m. in. w branżach przemysłowej, maszynowej, poligraficznej, medycznej i rolniczej. Dzięki współpracy Siemens Finance z przedsiębiorcami z najważniejszych sektorów polskiej gospodarki, firma od lat zajmuje czołowe miejsca w rankingu Związku Polskiego Leasingu. Korzystając z rozwiązań SFS, klienci uzyskują dostęp do najnowszych technologii, jednocześnie rozkładając inwestycję w czasie i zachowując swoje finanse w idealnej kondycji.

Współpraca człowieka z maszyną

Punktem centralnym fabryki przyszłości jest człowiek, który w sposób bezpośredni kooperuje z maszyną i robotami. Prezentowany na stanowisku najnowszy robot LBR iiwa, ze swoją otwartością systemu, funkcjami bezpieczeństwa oraz czucia zaprojektowanymi na wzór ludzkiej ręki, wyposażony w dedykowane interfejsy komunikacyjne, jest całkowicie gotowy na erę Industry 4.0. W połączeniu z  chwytakiem firmy SCHUNK Intec sp. z o.o., LBR iiwa jest w stanie operować detalami w stopniu niemal takim, jaki oferuje ludzka ręka. Nowy 5-palczasty model chwytaka antropomorficznego to wyposażona w 9 napędów „dłoń”, idealnie nadająca się do realizacji różnych aplikacji przenoszenia i manipulowania. Czujniki taktylne z elastycznymi powierzchniami chwytającymi umożliwiają łapanie z określoną siłą, bez ryzyka wypadnięcia, defomacji czy zniszczenia detalu.

Industry 4.0 z perspektywy robotyzacji – rekomendowane rozwiązania KUKA

Industry 4.0 będzie mieć tak duży wpływ na produkcję przemysłową, jak Internet na komunikację. Wizja, kryjąca się za kolejną rewolucją przemysłową, połączy człowieka i maszynę w sieć produkcyjną i będzie wymagała maksymalnej elastyczności systemów. Od wielu lat firma KUKA stara się urzeczywistnić tę wizję. Już dziś istnieją inteligentne maszyny, takie jak koboty i platformy, które niemal odzwierciedlają nasze wyobrażenia o robocie przemysłowym. Współpracują one bezpośrednio z człowiekiem, są mobilne lub posiadają obie te cechy. Wiedzę czerpią z „chmury”.

W 2014 roku firma KUKA, wprowadzając na rynek robota LBR iiwa, stworzyła podwaliny współpracy człowieka z robotem w Industrie 4.0, czyli bezpośredniej i bezpiecznej pracy bez zabezpieczeń ochronnych. Robot LBR iiwa, będący częścią Smart Factory, potrafi uczyć się od człowieka. Dzięki połączeniu z „chmurą” może samodzielnie sprawdzać, optymalizować i dokumentować wyniki swojej pracy. W fabryce przyszłości możliwości jego zastosowań są niemal nieograniczone.

Podczas Targów ITM firma KUKA zaprezentuje także robota KR AGILUS sixx, który przekonuje wszechstronnością, pozwalającą na nowoczesne zakresy zastosowania. Funkcja Safe Robot umożliwia wdrożenie nowoczesnych koncepcji automatyzacji.

Liczymy na Państwa obecność na poznańskich Targach MACH-TOOL, na których firmy  SIEMENS,  w myśl słów On the way to INDUSTRY 4.0 – Digitalization in Machine Tool Manufacturing oraz KUKA, kierując się mottem „Hello Industry 4.0 – we go digital“, zaprezentują swoje niezawodne rozwiązania.

Zapraszamy do odkrycia kulis inteligentnego, w pełni cyfrowego środowiska produkcyjnego. Mamy nadzieję, że przygotowane wspólnie z partnerami stoisko oraz atrakcje (m.in. film w technologii 360° na gogle, dedykowane warsztaty czy konkursy) ułatwią Państwu zrozumienie idei i korzyści wynikających z digitalizacji.

Możecie Państwo przekonać się, jak współczesne, zaawansowane technologie przemysłowe współdziałają z nowoczesnymi rozwiązaniami w dziedzinie IT.

Życzymy satysfakcji z udziału w tym prestiżowym wydarzeniu. Niech będzie ono również okazją do wielu interesujących spotkań i dyskusji.

Wstecz