Ustawa o innowacyjności podpisana

Większe wsparcie dla przedsiębiorców, jednostek badawczych i młodych naukowców, którzy pracują nad nowoczesnymi i innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi.

Większe ulgi dla firm na działalność badawczo-rozwojową i większe zyski z komercjalizacji wynalazków dla naukowców, to oczekiwane skutki rządowej ustawy o innowacyjności.

Rządowy projekt nowelizacji niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej, przygotowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW), wprowadza system instrumentów premiujących i zachęcających do podejmowania działalności innowacyjnej.

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda podkreślił, że ustawa stanowi wsparcie dla przedsiębiorców, ale także dla "młodych naukowców, którzy pracują nad nowoczesnymi i innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi. "To także wsparcie dla jednostek badawczych, w których te badania są prowadzone" - dodał.

Przypomniał, że ustawa zawiera system zachęt do tego, aby badania były prowadzone, komercjalizowane, wdrażane. "Aby mogły zacząć funkcjonować dla polskiej gospodarki, aby mogły zacząć funkcjonować - mam nadzieję - także w przestrzeni światowej poprzez ekspansję polskich przedsiębiorców na rynki zagraniczne" - mówił prezydent.

Z kolei wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zauważył, że polska gospodarka jest mało innowacyjna. "Te innowacje, które znalazły zastosowanie w gospodarce przez ostatnie dwadzieścia kilka lat, były oparte w ogromnej mierze na gotowych patentach kupowanych z zagranicy. Chcemy to zmienić. Chcemy, aby polska gospodarka była naprawdę innowacyjna. Na dłuższą metę innowacyjność gospodarki można osiągnąć tylko w jeden sposób: budując pomost między przedsiębiorstwami a światem polskiej nauki" - powiedział szef resortu nauki.

Gowin podkreślił, że ustawa o innowacyjności buduje "pomost ponad doliną śmierci", która rozciąga się między światem nauki a gospodarki. "Po raz pierwszy polscy przedsiębiorcy mają realne ulgi; wysokie, realne zachęty do tego, aby współpracować ze światem nauki. Naukowcy z kolei mają warunki, by czerpać korzyści z komercjalizacji swoich badań, ale także by z tych badań uczynić pewien element swojej kariery zawodowej" - powiedział minister nauki.

Więcej na: http://www.wnp.pl/wiadomosci/prezydent-podpisal-ustawe-o-innowacyjnosci,286186_1_0_0.html

Wstecz